Wiem, że jest mnóstwo informacji na temat krótkofalarstwa w sieci, dlatego nie będę się rozpisywał ani wyważał otwartych drzwi. Nie mniej jednak chciałbym zamieścić taki skrót informacji w jednym miejscu dla osób nie znających tematu a pragnących poznać o co w tym wszystkim chodzi. A więc zaczynamy.
Co to jest krótkofalarstwo?
Data publikacji: 2019.01.20
Krótkofalarstwo (ang. ham radio, Amateur Radio – radiowa służba amatorska) – hobby polegające na budowaniu urządzeń radiokomunikacyjnych i nawiązywaniu za ich pomocą łączności radiowych na wydzielonych pasmach radiowych – od fal długich, poprzez średnie, krótkie i ultrakrótkie do mikrofal, między krótkofalowcami za pomocą radiostacji, potwierdzaniu łączności kartami QSL, uczestnictwie w zawodach krótkofalarskich. Osobną grupę krótkofalowców stanowią nasłuchowcy (SWL). Krótkofalowcy, jako jedyna grupa użytkowników urządzeń radiokomunikacyjnych, posiadają przywilej – mogą pracować na samodzielnie skonstruowanych urządzeniach, bez starania się o uzyskanie dla nich dodatkowych homologacji.
Źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Krótkofalarstwo
Jak zostać nasłuchowcem ?
Data publikacji 2019.01.20
Aby zostać nasłuchowcem należy zgłosić się do wybranego Oddziału PZK i zapisać do PZK jako nasłuchowiec. Po wypełnieniu deklaracji PZK, informacji członka i opłaceniu wpisowego oraz składki członkowskiej PZK Oddział wyda dokument „Licencja nasłuchowa” oraz nada znak nasłuchowy składający się z: liter SP, nr okręgu, nr oddziału, kolejnego numeru licencji. Np. dla oddziału Śląskiego będzie to np. SP9-06-150. ponieważ Śląski OT PZK jest w okręgu 9 i w numeracji PZK ma numer 6, a 150 to kolejny numer licencji w tym Oddziale.
Źródło:https://pzk.org.pl/readarticle.php?article_id=15
Jak zostać krótkofalowcem nadawcą ?
Opublikowano: 2019.01.20
W tym przypadku, również można poszukać najbliższego klubu oddziału krótkofalarskiego jeżeli jest takowy. Jeżeli nie ma w pobliży takiego klubu dobrze jest poszukać osoby, która jest już krótkofalowcem. Jestem przekonany, że taka osoba nie odmówi Ci pomocy. Na ogół my, krótkofalowcy jesteśmy bardzo pozytywnie nastawieni do osób chcących wstąpić w nasze szeregi. Jeżeli jesteś z okolic Białobrzegów lub Radomia możesz skontaktować się z kimś z Radomskiej Grupy Radiowej lub w ostateczności ze mną. W miarę możliwości pomogę na ile będę mógł. I jeszcze jedna, najważniejsza kwestia, żeby zostać krótkofalowcem nadawcą to to, że trzeba zdać państwowy egzamin aby uzyskać najpierw świadectwo radiooperatora w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej a na jego podstawie wystąpić z wnioskiem do Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o wydanie pozwolenia radiowego. Egzamin ten nie jest trudny jeżeli ma się ogólną wiedzę radiotechniczną. Test składa się z 20 pytań a egzamin praktyczny to pytania egzaminatora pokrywające się z zakresem wiedzy w testach np: wymienić kilka skrótów slangu lub przeliterować imię. Dla osób zainteresowanych poniżej znajduje się link do wirtualnego egzaminu krótkofalarskiego. Ogólnie to tak wygląda. Zapraszam do lektury.
Źródło:www.egzaminkf.pl/home.php
Pozdrawiam i do usłyszenia na pasmach Mirek SP5KF
Polecam
Informacje z regionu
Radioamatorzy
Na skróty
>>> DX Cluster <<<
Nauka CW online
>>> Mój profil <<<
Pomiar odległości 2 punktów
SP5KF - wszelkie prawa zastrzeżone
Wygenerowano w czasie: 0,0040 s
Drogi użytkowniku - IP:
Ta strona wykorzystuje pliki cookies do celów statystycznych oraz poprawnego
funkcjonowania strony. W każdej chwili możesz wyłączyć obsługę tych plików
w ustawieniach przeglądarki. Jeżeli obsługa plików cookies będzie wyłączona to nie gwarantuję, że strona będzie działała prawidłowo.